51A22-01-1-13S
Mfr.Part #
51A22-01-1-13S
Description
SWITCH ROTARY 13POS 150MA 115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Bushing Diameter :
0.25 inch
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
HTS Code :
Contact Plating :
51
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Circuit per Deck :
SP13T
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Contact Resistance :
0.02mOhm
Current Rating :
200mA
Mounting :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Number of Positions :
13
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Height :
12.82 mm
Contact Style :
Shorting
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Material :
Metal
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Pole Throw Configuration :
SP13T
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Bushing Type :
Radiation Hardening :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Terminal Length :
0.153 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Grayhill
Bushing Length :
0.25 inch
Base/Housing Material :
Thermoset
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Illumination Color :
Datasheets
51A22-01-1-13S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"