51A22-01-1-16N
Mfr.Part #
51A22-01-1-16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Stock
2
In Stock :
2
Bushing Diameter :
0.25 inch
Switch Function :
SP16T
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Pole Throw Configuration :
SP16T
1
Actuator :
Flatted
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
RoHS :
Details
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Mount :
Panel
AC Voltage Rating (Max) :
220
Contact Resistance :
0.02mOhm
Stainless Steel
Product Length (mm) :
14.27(mm)
Number of Positions :
16
Actuator Style :
Flatted Shaft
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage - Rated DC :
28V
Features :
Current Rating :
200mA
Mounting :
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Base/Housing Material :
Thermoset
Bushing Type :
1/4-28
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Depth :
18.7706mm
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Total # of Positions :
16
Actuator Length :
9.53mm
Body Height :
13.64 mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Product Depth (mm) :
Voltage Rating - DC :
28V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Illumination Type :
Not Required
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Grayhill
DC Voltage Rating (Max) :
28
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Housing Material :
Thermoset/N/A
Voltage - Rated AC :
115V
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck :
1
Length :
28.7mm
Number of Switch Sections :
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
1 (Unlimited)
Product Height (mm) :
Contact Style :
Non-Shorting
Index Stops :
Continuous
Brass
Published :
Contact Finish :
Terminal Type :
Bushing Length :
0.25 inch
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Style :
Panel
Voltage Rating - AC :
115V
Terminal Length :
0.153 inch
Throw Configuration :
DP, SP16T
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Datasheets
51A22-01-1-16N
Grayhill, Inc. 51A22-01-1-16N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"