51A22-01-1-14S
Mfr.Part #
51A22-01-1-14S
Description
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Insulation Resistance :
Contact Voltage(AC)-Max :
220 V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Style :
Shorting
Circuit per Deck :
SP14T
Body Height :
12.82 mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Resistance :
0.02mOhm
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Switch Function :
SP14T
PANEL MOUNT-THREADED
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.075A@220VAC
Number of Positions :
14
Current Rating :
200mA
Gold Over Nickel
Throw Configuration :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating - DC :
28V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Current(AC)-Max :
0.075A
Index Stops :
FIXED
Actuator Length :
9.53mm
Bushing Length :
0.25 inch
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Bushing Diameter :
0.25 inch
Terminal Length :
0.153 inch
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Features :
Radiation Hardening :
No
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.2A@28VDC
Datasheets
51A22-01-1-14S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"