515D688M010EN6AE3
Mfr.Part #
515D688M010EN6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
6800µF
Lead Pitch :
7.493mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
16mm
Leakage Current :
2.04mA
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
31.5mm
Published :
Series :
515D
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
2.15A
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
2.473A @ 10kHz
Terminal Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.15A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Datasheets
515D688M010EN6AE3
Vishay / Sprague 515D688M010EN6AE3
515D 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can