515D477M6R3BB8PE3
Mfr.Part #
515D477M6R3BB8PE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
540mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
26 Weeks
Polarity :
515D
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current :
360mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radial, Can
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
360mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
515D477M6R3BB8PE3
Vishay / Sprague 515D477M6R3BB8PE3
515D 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 360mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can