515D477M063DK6AE3
Mfr.Part #
515D477M063DK6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
880mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Weight :
4.850008g
Leakage Current :
0.8883mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
1.32A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Packaging :
Bulk
Height :
25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
880mA
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
63V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tan Delta :
0.08
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
12.5mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
470µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
515D477M063DK6AE3
Vishay / Sprague 515D477M063DK6AE3
515D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 880mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can