515D477M050DG8PE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D477M050DG8PE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
1.14A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
760mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current :
760mA
Series :
515D
Lead Pitch :
5.0038mm
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Polarity :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
515D477M050DG8PE3
Vishay / Sprague 515D477M050DG8PE3
515D 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 760mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can