515D477M010BB6AE3
Mfr.Part #
515D477M010BB6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
470µF
Termination :
Radial
Height :
11.5mm
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Diameter :
8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
585mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Weight :
949.99252mg
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.2
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Lead Pitch :
3.5mm
Ripple Current :
390mA
Packaging :
Bulk
Series :
515D
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.141mA
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
390mA @ 120Hz
Published :
Voltage - Rated DC :
10V
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
515D477M010BB6AE3
Vishay / Sprague 515D477M010BB6AE3
515D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 390mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can