515D476M100CD6AE3
Mfr.Part #
515D476M100CD6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
460mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Capacitance :
47μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tan Delta :
0.08
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Height :
16mm
Ripple Current :
230mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Radiation Hardening :
No
Published :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Mount :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
515D
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
0.141mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
515D476M100CD6AE3
Vishay / Sprague 515D476M100CD6AE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can