515D476M063BB6AE3
Mfr.Part #
515D476M063BB6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead/Base Style :
Straight
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
47μF
Packaging :
Bulk
Published :
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current :
190mA
Ripple Current @ High Frequency :
94mA @ 10kHz
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
3.5mm
Leakage Current :
0.08883mA
Height :
11.5mm
Dissipation Factor :
0.08 %
Datasheets
515D476M063BB6AE3
Vishay / Sprague 515D476M063BB6AE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can