515D476M025JA6AE3
Mfr.Part #
515D476M025JA6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
115mA
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
Radial
Capacitance :
47μF
Published :
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Height :
11mm
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Polar
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.03525mA
Weight :
440.012948mg
Diameter :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.14
Datasheets
515D476M025JA6AE3
Vishay / Sprague 515D476M025JA6AE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can