515D476M016JA8PE3
Mfr.Part #
515D476M016JA8PE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
47μF
Lead Pitch :
2.0066mm
Package / Case :
Radial, Can
Min Operating Temperature :
-40°C
Polar
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
336mA @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
168mA
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
168mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
515D476M016JA8PE3
Vishay / Sprague 515D476M016JA8PE3
515D 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 168mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can