515D476M010JA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D476M010JA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Stock
669
In Stock :
669
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
0.0141mA
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
5mm
Height :
11mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
47μF
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
59mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
59mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
10V
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
118mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2mm
Series :
515D
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Polar
Published :
2015
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
515D476M010JA6AE3
Vishay / Sprague 515D476M010JA6AE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 59mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can