515D475M250CC6AE3
Mfr.Part #
515D475M250CC6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
6 Weeks
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
72mA @ 10kHz
Contact Plating :
Tin
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
45mA
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
515D475M250CC6AE3
Vishay / Sprague 515D475M250CC6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can