515D475M160BB8PE3
Mfr.Part #
515D475M160BB8PE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
3.5052mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Polarity :
515D
Voltage - Rated :
160V
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
4.7μF
2000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
Contact Plating :
Copper, Tin
Ripple Current :
40mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
64mA @ 10kHz
Datasheets
515D475M160BB8PE3
Vishay / Sprague 515D475M160BB8PE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 40mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can