515D475M063JA8PE3
Mfr.Part #
515D475M063JA8PE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
49 Weeks
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
45mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Through Hole
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Datasheets
515D475M063JA8PE3
Vishay / Sprague 515D475M063JA8PE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can