515D475M050JA8PE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D475M050JA8PE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current :
29mA
Ripple Current @ High Frequency :
58mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Series :
515D
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
515D475M050JA8PE3
Vishay / Sprague 515D475M050JA8PE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 29mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can