515D475M035JA6AE3
Mfr.Part #
515D475M035JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
48mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height :
11mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
500 µm
Ripple Current :
24mA
Max Operating Temperature :
85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Capacitance :
4.7μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
5mm
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
35V
Lead Pitch :
2mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Bulk
Termination :
Radial
Datasheets
515D475M035JA6AE3
Vishay / Sprague 515D475M035JA6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can