515D474M160AA6AE3
Mfr.Part #
515D474M160AA6AE3
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
0.47µF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
160V
Lead Pitch :
2.4892mm
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
515D
Contact Plating :
Tin
Ripple Current @ High Frequency :
19.2mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Polarity :
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
12mA
Datasheets
515D474M160AA6AE3
Vishay / Sprague 515D474M160AA6AE3
515D 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 12mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can