515D337M6R3AA6AE3
Mfr.Part #
515D337M6R3AA6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
330µF
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
265mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
6.3V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
397.5mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Polarity :
515D
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
265mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
515D337M6R3AA6AE3
Vishay / Sprague 515D337M6R3AA6AE3
515D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 265mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can