515D337M025CC8PE3
Mfr.Part #
515D337M025CC8PE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Polar
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
21 Weeks
Published :
Voltage - Rated :
25V
Height :
12.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency :
630mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
515D
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Ripple Current :
420mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Diameter :
10mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
515D337M025CC8PE3
Vishay / Sprague 515D337M025CC8PE3
515D 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 420mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can