515D336M016JA6AE3
Mfr.Part #
515D336M016JA6AE3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
114mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
57mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
49 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
57mA @ 120Hz
Capacitance :
33μF
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.01584mA
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tan Delta :
0.16
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
11mm
Datasheets
515D336M016JA6AE3
Vishay / Sprague 515D336M016JA6AE3
515D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 57mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can