515D335M250CC6AE3
Mfr.Part #
515D335M250CC6AE3
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Ripple Current :
35mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Polarity :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
250V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 10kHz
Capacitance :
3.3μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Datasheets
515D335M250CC6AE3
Vishay / Sprague 515D335M250CC6AE3
515D 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can