515D335M100JA6AE3
Mfr.Part #
515D335M100JA6AE3
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
5mm
Length :
11mm
Terminal Pitch :
2mm
Life (Hours) :
2000 hours
Weight :
440.012948mg
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current :
40mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.08
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
80mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Capacitance :
3.3μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
515D
Leakage Current :
0.0099mA
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Datasheets
515D335M100JA6AE3
Vishay / Sprague 515D335M100JA6AE3
515D 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can