515D228M063FV6AE3
Mfr.Part #
515D228M063FV6AE3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Diameter :
18mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
40mm
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
2.2A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2200µF
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
63V
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.53A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 120Hz
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
515D228M063FV6AE3
Vishay / Sprague 515D228M063FV6AE3
515D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can