515D227M050CD8PE3
Mfr.Part #
515D227M050CD8PE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
50V
Life (Hours) :
2000 hours
Contact Plating :
Copper, Tin
Polarity :
Polar
Ripple Current :
440mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
660mA @ 10kHz
Datasheets
515D227M050CD8PE3
Vishay / Sprague 515D227M050CD8PE3
515D 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 440mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can