515D227M025BB6AE3
Mfr.Part #
515D227M025BB6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Capacitance :
220μF
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Series :
515D
Leakage Current :
0.165mA
Ripple Current :
320mA
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Mount :
PCB, Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Voltage :
25V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
3.5mm
Height :
11.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Radiation Hardening :
No
Diameter :
8mm
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
515D227M025BB6AE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D227M025BB6AE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Voltage:25V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, 515D227M025BB6AE3 pinout, 515D227M025BB6AE3 datasheet PDF, 515D227M025BB6AE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D227M025BB6AE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Sprague 515D227M025BB6AE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 320mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can