515D225M450CD6AE3
Mfr.Part #
515D225M450CD6AE3
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Polar
Min Operating Temperature :
-25°C
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated DC :
450V
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
46.4mA @ 10kHz
Ripple Current :
29mA
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
450V
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Capacitance :
2.2μF
Polarity :
Packaging :
Bulk
Datasheets
515D225M450CD6AE3
Vishay / Sprague 515D225M450CD6AE3
515D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 29mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can