515D225M100JA6AE3
Mfr.Part #
515D225M100JA6AE3
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.0066mA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Pitch :
2mm
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitance :
2.2μF
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.08
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Termination :
Radial
Weight :
440.012948mg
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
30mA
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Height :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
515D225M100JA6AE3
Vishay / Sprague 515D225M100JA6AE3
515D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can