515D225M050JA8PE3
Mfr.Part #
515D225M050JA8PE3
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
38mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current :
19mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
2.2μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Datasheets
515D225M050JA8PE3
Vishay / Sprague 515D225M050JA8PE3
515D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can