515D225M050JA6AE3
Mfr.Part #
515D225M050JA6AE3
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height :
11mm
Tan Delta :
0.1
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
38mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.004mA
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current :
19mA
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
2mm
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Through Hole
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Diameter :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2.2μF
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
515D225M050JA6AE3
Vishay / Sprague 515D225M050JA6AE3
515D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can