515D109M016FV6AE3
Mfr.Part #
515D109M016FV6AE3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
4.8mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
515D
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
2.64A
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.64A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
7.493mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
7.5mm
Diameter :
18mm
Tan Delta :
0.16
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
6 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
3.036A @ 10kHz
Capacitance :
10000µF
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Datasheets
515D109M016FV6AE3
Vishay / Sprague 515D109M016FV6AE3
515D 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.64A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can