515D108M035DK8PE3
Mfr.Part #
515D108M035DK8PE3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.265A @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
515D
Voltage - Rated :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
1.1A
Datasheets
515D108M035DK8PE3
Vishay / Sprague 515D108M035DK8PE3
515D 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.1A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can