515D108M010CD8PE3
Mfr.Part #
515D108M010CD8PE3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
1000µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
630mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
724.5mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
630mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Datasheets
515D108M010CD8PE3
Vishay / Sprague 515D108M010CD8PE3
515D 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 630mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can