515D107M050BB6FE3
Mfr.Part #
515D107M050BB6FE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
250mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ROHS3 Compliant
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100μF
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
11.5mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Leakage Current :
0.15mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
375mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Voltage - Rated :
50V
Tan Delta :
0.1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
515D107M050BB6FE3
Vishay / Sprague 515D107M050BB6FE3
515D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can