515D106M100AA8PE3
Mfr.Part #
515D106M100AA8PE3
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Contact Plating :
Copper, Tin
Polar
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
26 Weeks
Ripple Current :
75mA
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Datasheets
515D106M100AA8PE3
Vishay / Sprague 515D106M100AA8PE3
515D 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 75mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can