35USC22000MEFC30X45
Mfr.Part #
35USC22000MEFC30X45
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.38A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
7.337A @ 10kHz
Capacitance :
22000µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polar
Voltage - Rated :
35V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
USC 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In