35USC12000MEFC22X50
Mfr.Part #
35USC12000MEFC22X50
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
35V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.51A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.187A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Capacitance :
12000µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
USC 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In