35USC10000MEFC25X35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35USC10000MEFC25X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
10000µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
4.1285A @ 10kHz
Series :
USC
Ripple Current @ Low Frequency :
3.59A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Packaging :
Bulk
USC 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In