35USC10000MEFC30X30
Mfr.Part #
35USC10000MEFC30X30
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Capacitance :
10000µF
Voltage - Rated :
35V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.1285A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.59A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
USC 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In