35USC15000MEFCSN35X30
Mfr.Part #
35USC15000MEFCSN35X30
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
35V
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.4
Ripple Current :
4.8A
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
4.8A @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
30mm
Polarization :
Polar
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
15000µF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
2.17371mA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
5.52A @ 10kHz
Series :
USC
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
35mm
Rubycon 35USC15000MEFCSN35X30
USC 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In