35USC10000MEFCSN25X35
Mfr.Part #
35USC10000MEFCSN25X35
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
35mm
Polarization :
Polar
Diameter :
25mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
10000µF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
1.77483mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tan Delta :
0.4
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
3.59A @ 120Hz
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
4.1285A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
3.59A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Rubycon 35USC10000MEFCSN25X35
USC 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.59A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In