2SAR554PFRAT100
Mfr.Part #
2SAR554PFRAT100
Package / Case
TO-243AA
Description
TRANS PNP 80V 1.5A MPT3
Surface Mount :
yes
Collector Emitter Breakdown Voltage :
-80V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Power Dissipation :
500mW
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
Polarity/Channel Type :
PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
400mV @ 25mA, 500mA
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-243AA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max) :
1.5A
Published :
Case Connection :
COLLECTOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Transition :
340MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transition Frequency :
340MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
150°C TJ
Number of Pins :
3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80V
Terminal Position :
Single
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA ICBO
REACH SVHC :
Unknown
Transistor Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
not_compliant
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
120 @ 100mA 3V
Datasheets
2SAR554PFRAT100
ROHM Semiconductor 2SAR554PFRAT100
PNP 150°C TJ 1μA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON PNP TO-243AA Cut Tape (CT) Surface Mount
2SAR554PFRAT100 Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 3V.Vce saturation means Ic is at its maximum value(saturated), and the vce saturation(Max) is 400mV @ 25mA, 500mA.A transition frequency of 340MHz is present in the part.A 80V maximal voltage - Collector Emitter Breakdown is present in the device.
2SAR554PFRAT100 Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 3V
the vce saturation(Max) is 400mV @ 25mA, 500mA
a transition frequency of 340MHz