226AXZ035M
Mfr.Part #
226AXZ035M
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Number of Terminations :
2
Width :
5.3mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Flat
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
6mm
Packing Method :
TR
Series :
AXZ
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size Code :
Tan Delta :
0.12
Termination :
SMD/SMT
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
500μm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.04Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
150mA
Tolerance :
±20%
EAR99
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 100kHz
Impedance :
760mOhm
Leakage Current :
0.0077mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Datasheets
226AXZ035M
Cornell Dubilier Electronics 226AXZ035M
AXZ 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 150mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD