226AVD010MCR
Mfr.Part #
226AVD010MCR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.07Ohm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
10V
Reach Compliance Code :
Unknown
Impedance :
1.8Ohm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Published :
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
40mA
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
AVD
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Datasheets
226AVD010MCR
Cornell Dubilier Electronics 226AVD010MCR
AVD 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 40mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD