226AVD035MDR
Mfr.Part #
226AVD035MDR
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.04Ohm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mount :
Surface Mount
EAR99
Impedance :
760mOhm
Voltage - Rated :
35V
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
75mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
AVD
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Datasheets
226AVD035MDR
Cornell Dubilier Electronics 226AVD035MDR
AVD 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 75mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD