226AVD050MER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226AVD050MER
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
82.5mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Impedance :
880mOhm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
AVD
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.04Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
165mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current :
82.5mA
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Capacitance :
22µF
Polarization :
Polar
Datasheets
226AVD050MER
Cornell Dubilier Electronics 226AVD050MER
AVD 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 82.5mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD