226AMVABR
Mfr.Part #
226AMVABR
Manufacturer
CTS Corporation
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Actuator Type :
Standard
Switch Function :
Off-Mom
Actuator Orientation :
Top Actuated
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Height off PCB, Vertical :
1.40mm
Operating Force :
400gf
Outline :
3.00mm x 2.60mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
226A
EAR99
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Switch Travel :
0.15mm