226AMVAAR
Mfr.Part #
226AMVAAR
Manufacturer
CTS Corporation
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Actuator Type :
Standard
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mechanical Life :
500,000 Cycles
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Tactile Feedback
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit :
SPST-NO
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Actuator Orientation :
Top Actuated
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Illumination :
Non-Illuminated
Switch Function :
Off-Mom
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Height off PCB, Vertical :
1.40mm
Operating Force :
160gf
Series :
226A
Switch Travel :
0.15mm
Published :
Outline :
3.00mm x 2.60mm