1SS400FHTE61
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SS400FHTE61
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
DIODE GENERAL PURPOSE SMD
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
90 V
Configuration :
Single
Output Current-Max :
0.1 A
Reverse Recovery Time-Max :
0.004 µs
Number of Elements :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
0.5 A
HTS Code :
Series :
Surface Mount :
yes
Subcategory :
Rectifier Diodes
Product Status :
Obsolete
Datasheets
1SS400FHTE61
ROHM Semiconductor 1SS400FHTE61
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier
1SS400FHTE61 Overview
There is no maximum output current when the value is 0.1 A.
1SS400FHTE61 Features
0.1 A is the maximum value
1SS400FHTE61 Applications
There are a lot of Rohm
1SS400FHTE61 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB